Marzysz o założeniu własnej firmy? Mierzysz się z tym zamiarem już od jakiegoś czasu? To nie takie skomplikowane jak się wydaje. Podpowiadamy od czego zacząć.

Krok pierwszy

Najważniejszy jest pomysł.  I nie chodzi tu o wielkie idee, ale o konkretne informacje dotyczące tego co chcemy robić, w jaki sposób i dla kogo. Przykład – zakładamy hotel oferujący usługi noclegowe i sprzedający oferty specjalne typu wakacje z dzieckiem  klientom-turystą.  Będzie to niezbędne do zarejestrowania firmy w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Na tym etapie warto ocenić własne możliwości i zastanowić się nad współpracą z podmiotami zewnętrznymi. Być może bardziej opłacalne będzie dla nas korzystanie z księgowości biura rachunkowego niż zatrudnianie własnej księgowej.
Krok drugi
Firmę należy zarejestrować, co w gruncie rzeczy jest proste. Rejestracji dokonuje się w Centrum Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej poprzez złożenie odpowiedniego wniosku. Co ważne rejestracja jest darmowa. Do uzupełnienia wniosku będziemy potrzebować: nazwę firmy, adres miejsca prowadzenia działalności, NIP i REGON, kod PKD określający formę działalności oraz własne dane osobowe. Jeśli popełniliśmy błąd lub nastąpiła zmiana podanych danych (np. nazwy, adresu siedziby, itp.) możemy dokonać darmowej aktualizacji danych.

 

Krok trzeci
Musimy zastanowić się ,czy chcemy być płatnikiem podatku VAT. Rejestracji dokonuje się w odpowiednik dla miejsca prowadzenia działalności urzędzie skarbowym i wiąże się uiszczeniem opłaty skarbowej. Z reguły ze względu na charakter działalności nie mamy wyboru i od razu stajemy się vatowcami. Są jednak od tego wyjątki. Bycie płatnikiem VAT zazwyczaj jest korzystne finansowo dla firmy. Bywa jednak i tak, że staje się to przysłowiową kulą u nogi.