W tej części artykułu skupimy się na przyjemniejszych aspektach awansu. Przecież to nie tylko nowe obowiązki, wyższe wymagania, notoryczny brak czasu wolnego oraz liczne błędy i porażki zaliczane na starcie. Z czym jeszcze kojarzy się awans? Z wyższym wynagrodzenie, prestiżem i władzą.

Wyższe wynagrodzenie

Zwiększenie zakresu obowiązków oraz odpowiedzialności pracownika zawsze powinno iść w parze z podniesieniem mu wynagrodzenia. Ale to nie wszystko. Niektóre firmy stosują wobec awansowanych dodatkowe elementy uznania takie jak: nagrody (np. wyjazd na wakacje z dzieckiem), sprzęt firmowy (samochód + laptop firmowy) czy premie za wykonanie programu.

Prestiż

Awans wiąże się niewątpliwie z prestiżem. Osoba awansowana uważana jest powszechnie za zdolną, ambitną, przedsiębiorczą i mądrą. Poza tym jak to fajnie brzmi: kierownik działu sprzedaży! Kto na stanowisku asystenta ds. sprzedaży nie chciał by się w ten sposób tytułować.

Władza

Wyższe stanowisko pracy to zazwyczaj większa władza w firmie. Dla wielu osób to bardzo ważny aspekt. Chodzi tu jednak o dobrze pojmowany sposób sprawowania władzy. Będą kierownikiem możesz wprowadzać zmiany w pracy zespołu podlegających Ci ludzi. I tak znając specyfikę pracy na niższych stanowiskach możesz wprowadzać w nich usprawnienia by zwiększyć efektywność i jakość pracy.

Zważ wszystkie plusy i minusy

Dobrze zastanów się, czy chcesz awansować na wyższe stanowisko. Nie każdy jest bowiem stworzony do bycia szefem. Niektórym do pełni szczęścia wystarczy niższe stanowisko. Chodzi przecież o to by praca dawała satysfakcję.

Nadal nie wiesz jaką podjąć decyzję? Wyobraź sobie siebie –  majówka w górach –  słońce  – atrakcje -powrót do pracy. Co czujesz? Jeśli z przyjemnością będziesz mógł wrócić do pracy to znaczy, że powinien przyjąć propozycję awansu.